Právní predpisy EU týkající se kvality ovzduší

SCHMUCKBILD + LOGO

INHALT

BREADCRUMB

Právní predpisy EU týkající se kvality ovzduší: Obecný prehled právních predpisu o kvalite ovzduší

 

EU nabízí komplexní regulacní rámec založený na smernicích jako hlavním legislativním nástroji. Právo EU ponechává volbu prostredku k dodržování mezních hodnot dohodnutých na úrovni EU na clenských státech. Pro klícové zdroje znecištování se uplatnují normy na úrovni EU s cílem zajistit úcinné fungování vnitrního trhu. Podle clánku 193 SFEU je každý clenský stát oprávnen zachovat nebo zavést prísnejší požadavky na ochranu lidského zdraví nebo životního prostredí pred znecištením ovzduší. Opatrení EU tak predstavují spolecnou minimální úroven ochrany, ale umožnují každému clenskému státu úcinne bojovat proti znecištení ovzduší.

Soucasnou politiku cistšího ovzduší lze rozdelit do trí hlavních pilíru:

  1. První pilír zahrnuje normy kvality vnejšího ovzduší stanovené ve smernicích o kvalite vnejšího ovzduší (základem jsou smernice c. 2008/50/ES a 2004/107/ES) pro prízemní ozon, jemné prachové cástice, oxidy dusíku, nebezpecné težké kovy a radu dalších znecištujících látek. Techto norem kvality ovzduší mely všechny clenské státy na svém území dosáhnout od roku 2005 nebo 2010 v závislosti na znecištující látce. Posunutí termínu bylo možné pouze za urcitých okolností. V prípade prekrocení stanovených mezních hodnot jsou clenské státy povinny prijmout plány kvality ovzduší s podrobným popisem opatrení, jejichž prostrednictvím má být dosaženo plnení mezních hodnot, a to v co nejkratší dobe.
  2. Druhý pilír tvorí vnitrostátní cíle snižování emisí stanovené ve smernici o snížení národních emisí nekterých látek znecištujících ovzduší Click here for more information! (2016/2284), která stanoví konkrétní procentní množství snížení emisí oproti výchozímu roku v rámci jednotlivých clenských státu pro nejduležitejší preshranicní látky znecištující ovzduší, tedy oxidy síry, oxidy dusíku, amoniak, tekavé organické slouceniny a jemné prachové cástice. Smernice stanoví národní závazky v oblasti snížení emisí vybraných znecištujících látek. Závazky jsou stanoveny na 2 období, prvním je období od roku 2020 do roku 2029, druhým obdobím je období od roku 2030 dál. Na základe této smernice také clenské státy EU vypracovávají a jednou za 4 roky aktualizují své strategické koncepcní dokumenty – Národní programy omezování znecištení ovzduší (v CR Národní program snižování emisí), jejichž úkolem je dosažení stanovených národních emisních stropu pomocí opatrení ke snížení emisí, jež jsou v programech stanovena.
  3. Tretí pilír (emisní normy pro klícové zdroje znecištování) dává prumyslu za úkol stanovit emisní normy pro velké prumyslové znecištovatele. Zahrnuje emisní normy pro klícové zdroje znecištování, od emisí z vozidel a lodí až po energetiku a prumysl. Tyto normy jsou na úrovni EU stanoveny v právních predpisech zamerených na prumyslové emise (smernice o prumyslových emisích 2010/75/EU), emise z elektráren (smernice o prumyslových emisích 2010/75/EU a smernice o stredních spalovacích zarízeních 2015/2193/EU), vozidla (narízení c. 2019/631, kterým se stanoví normy emisí CO2 pro nové osobní automobily a nová lehká užitková vozidla, narízení o normách emisí CO2 pro nové automobily a lehká užitková vozidla) a paliva používaná v doprave (smernice o kvalite paliv 98/70/ES), jakož i na energetickou nárocnost výrobku (smernice o ekodesignu 2009/125/ES).

K tomu pristupují ambiciózní zámery Evropské Zelené dohody, která byla oznámena v roce 2020 a která by mela posílit plánovanou udržitelnou transformaci EU. Tento plán, který je výchozím bodem pro další rozvoj politik EU, prímo souvisí s cíli udržitelného rozvoje a obsahuje politiku nulové tolerance znecištení ovzduší, která má posílit již komplexní legislativní rámec pro ochranu cistého ovzduší v EU. Click here for more information!

Krome toho byl v dusledku emisního skandálu vozidel v roce 2015 prijat balícek pravidel o skutecných emisích z provozu (narízení c. 2016/427, narízení c. 2016/646 – viz Vec C-177/19 P Ville de Paris a další proti Komisi, narízení c. 2017/1154), a to s cílem zajistit rádné provádení norem pro emise látek znecištujících ovzduší a zprísnit požadavky na vydávání prohlášení o shode. Tento balícek zahrnuje testy emisí oxidu dusíku a pevných cástic a také pripravovaná nová pravidla pro shodu v provozu, která mají zlepšit testování vozidel, jež jsou již v provozu. Poslední zmeny byly prijaty 3. kvetna s cílem dále snížit rozpetí technické nejistoty pri testování emisí v reálném provozu, zvýšit kontroly emisí u automobilu, které jsou již v provozu, a zavést testování nezávislými a akreditovanými tretími stranami. Od zárí 2017 musí navíc nové typy lehkých užitkových vozidel splnovat nový zkušební postup pro homologacní laboratorní zkoušky, který se blíží reálným jízdním podmínkám (tzv. celosvetove harmonizovaný zkušební postup pro lehká vozidla - WLTP).