Směrnice o kvalitě ovzduší (AQD) pod drobnohledem

SCHMUCKBILD + LOGO

INHALT

BREADCRUMB

Směrnice o kvalitě ovzduší (AQD) pod drobnohledem

 

Směrnice o kvalitě ovzduší popisuje základní zásady, jak by měla být kvalita ovzduší v členských státech posuzována a řízena. Uvádí znečišťující látky, pro které budou vypracovány normy a cíle kvality ovzduší a které budou specifikovány v právních předpisech. Znečišťující látky je třeba monitorovat a překročení mezních hodnot vede k povinnosti zlepšit kvalitu vnějšího ovzduší. Za tímto účelem jsou členské státy povinny přijmout plány kvality ovzduší, které stanoví vhodná opatření.

Již první generace směrnic o kvalitě ovzduší, které byly sloučeny právě do směrnice o AQD, stanovila řadu norem kvality vnějšího ovzduší, které se liší z hlediska právních důsledků a závaznosti. Směrnice AQD zavedla nové kategorie a povinnosti:

  1. nové cíle kvality ovzduší pro PM2,5 (jemné částice) včetně mezní hodnoty a cílů souvisejících s expozicí
  2. možnost odečíst přírodní zdroje znečištění při posuzování shody s mezními hodnotami
  3. možnost prodloužení lhůty pro splnění mezních hodnot o tři roky (PM10) nebo až o pět let (NO2, benzen).
  4. Sloučení většiny stávajících právních předpisů do jediné směrnice (s výjimkou čtvrté dceřiné směrnice Click here for more information!) bez změny stávajících cílů kvality ovzduší.

Směrnice AQD se opírá o varovné prahové hodnoty a mezní hodnoty. Kromě toho jsou členské státy podle článku 4 směrnice o kvalitě ovzduší povinny rozdělit celé své území na zóny a aglomerace pro účely monitoringu kvality ovzduší a řízení systému kvality ovzduší na svém území.

Varovná prahová hodnota je úroveň, při jejímž překročení existuje riziko pro lidské zdraví v důsledku krátkodobé expozice celé populace a při jejímž překročení musí členský stát přijmout okamžitá opatření. Pokud jsou varovné prahové hodnoty překročeny, vznikají další povinnosti a musí být přijata některá okamžitá opatření (týkající se SO2 nebo NOx) a členské státy vypracují akční plán, v němž uvedou opatření, která mají být přijata v krátké době. Při překročení určitých varovných prahových hodnot znečištění ovzduší musí být veřejnost informována, aby se mohla zvýšenému znečištění ovzduší přizpůsobit. Již v případě, že se takové riziko překročení objeví, je dotyčný členský stát povinen vypracovat akční plán s cílem snížit riziko nebo dobu trvání takového překročení.

Směrnice o kvalitě ovzduší stanovila mezní hodnoty koncentrace znečišťujících látek v ovzduší. Tyto hodnoty byly závazné od ledna 2010, s výjimkou PM2,5, které byly závazné od 1. ledna 2015. Vedle mezních hodnot (ochrana výhradně lidského zdraví) jsou k dispozici kritické úrovně stanovené jako úrovně na základě vědeckých poznatků, při jejichž překročení může dojít k přímým nepříznivým účinkům na některé receptory, jako jsou stromy, jiné rostliny nebo přírodní ekosystémy, nikoli však na člověka [čl. 2 odst. 6].

LINKS

LINKS

LINKS

LINKS