2. Informacijas pieejamiba ES tiesibu joma — dalibvalstu limeni
Ar Direktivu 2003/4/EK, ar ko aizstajDirektivu 90/313/EEK transpone noteikumus, kas attiecas uz Orhusas Konvencijas par piekluvi informacijai par vidi pirmo pilaru. Tas visparejie merki ir, pirmkart, garantet tiesibas pieklut vides informacijai, ko glaba publiskas institucijas vai kas paredzeta tam (ta saukta “pasiva” parredzamiba) un, otrkart, nodrošinat vides informacijas publiskošanu, jo ipaši izmantojot elektroniskos avotus un internetu (ta saukta “aktiva” parredzamiba).
Direktivas darbibas jomu ierobežo divi pamatjedzieni:
“vides informacija” un “publiskas institucijas”.
“Vides informacijas” definicija ir loti plaša, aptverot visus medijus un formas, ka ari visus vides aspektus, kas izraisa tas plašu piemerošanu (Direktivas 2003/4/EK 2. panta I punkts). Ta ietver visparigu informaciju par vides elementu (gaisa, udens, biologiskas daudzveidibas u.c.) stavokli (vielas, troksnis, radiacija u.t.t.) un cilveku veselibu un drošibu, un ta aptver vides administrativos pasakumus, piemeram, politiku, tiesibu aktus, vides planus un programmas un zinojumus par šo pasakumu istenošanu.
Ari “publiska institucija” ir plaši defineta (Direktivas 2003/4/EK 2. panta 2. punkts), un taja ietilpst strukturas, kuram nav ipašas vides funkcijas vai merka visos valdibas limenos, ka ari privatas strukturas, kam ir publiskas funkcijas vai pienakumi. Publisko iestažu varda glabatai vides informacijai jabut pieejamai (" target="_blank">Direktivas 2003/4/EK 2. panta 4. punkts saistiba ar 3. panta I punktu).
NB: pastav ipaši režimi attieciba uz piekluvi vides informacijai.