Pozwolenia Emisyjne. Emisje przemysłowe a jakość powietrza.
Pozwolenie zintegrowane
Pozwolenie zintegrowane jest rodzajem pozwolenia emisyjnego będącego aktem administracyjnym wydawanym w trybie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Obowiązek posiadania pozwolenia zintegrowanego wynika z Rozporządzenia Ministra Środowiska z 27.08.2014 r. w sprawie rodzajów instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości . Rozporządzenie dokonuje wdrożenia dyrektywy 2010/75/UE. W załączniku do rozporządzenia określono rodzaje instalacji, które ze względu na ich wielkość i skalę oddziaływania na środowisko wymagają uzyskania pozwolenia zintegrowanego.
Przepisy dotyczące pozwoleń zintegrowanych zawierają szereg unormowań szczególnych (art. 201-219 POŚ), które odróżniają je od „zwykłych” pozwoleń na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. Różnice te dotyczą zarówno trybu wydawania pozwolenia, jak i jego treści.
Pozwolenie zintegrowane wydawane jest na czas nieoznaczony, ale poddawane jest regularnym analizom – co najmniej raz na 5 lat, jak również w przypadku gdy uzasadnia to zmiana oddziaływania instalacji na środowisko lub konieczność dostosowania pozwolenia do zmieniających się uregulowań prawnych.
W przypadku wydania pozwolenia zintegrowanego dla nowej instalacji lub instalacji zmienianej w stopniu istotnym, w postępowaniu dopuszczony jest szeroki udział organizacji ekologicznych , a wydanie decyzji poprzedza się konsultacjami społecznymi
.
W treści pozwolenia zintegrowanego uwzględnia się wymogi dotyczące najlepszych dostępnych technik wynikające z dokumentów referencyjnych dotyczących najlepszych dostępnych technik (BREF) oraz w szczególności tzw. graniczne wielkości emisji określone w Konkluzjach BAT . BREF są dokumentami referencyjnymi określającymi charakterystykę najlepszych dostępnych technik w danej gałęzi przemysłu; dokumenty te nie są jednak źródłami prawa. Odmienny charakter mają Konkluzje BAT, przyjmowane w postaci decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej, a zatem bezpośrednio wiążące w państwach członkowskich (nie wymagają implementacji do prawa krajowego). Z uwagi na to, że konkluzje BAT stanowią akt prawa i są bezpośrednio wiążące, prowadzący instalacje objęte nimi muszą się do nich dostosować w terminie wskazanym jako data wejścia w życie określonych konkluzji BAT
.
Konkluzje BAT, podobnie jak BREFy, są regularnie aktualizowane, tak aby odzwierciedlać najnowsze zdobycze techniki w zakresie ograniczania szkodliwych emisji.