Ochrona środowiska i krajowe przepisy dotyczące ochrony powietrza
Prawo Ochrony Środowiska (POŚ)
Na wstępie tej części niniejszego opracowania wskazać należy, że w związku z charakterystyką przepisów o ochronie środowiska (dalej: POŚ), w tym również przepisów dotyczących ochrony powietrza, które mają charakter ramowy, wiele szczegółowych kwestii dotyczących jakości powietrza zostało uregulowanych odrębnymi rozporządzeniami ministra właściwego do spraw środowiska. W dalszej części opracowania będą odniesienia zarówno do przepisów POŚ jak i szczegółowych rozporządzeń.
Przepisy dotyczące ochrony powierza znajdują się w dziale II ustawy POŚ (art. 85-96a).
Zgodnie z artykułem 85 (POŚ) ochrona powietrza polega na zapewnieniu jak najlepszej jego jakości, w szczególności przez:
- utrzymanie poziomów substancji w powietrzu poniżej dopuszczalnych dla nich poziomów lub co najmniej na tych poziomach;
- zmniejszanie poziomów substancji w powietrzu co najmniej do dopuszczalnych, gdy nie są one dotrzymane;
- zmniejszanie i utrzymanie poziomów substancji w powietrzu poniżej poziomów docelowych albo poziomów celów długoterminowych lub co najmniej na tych poziomach.
System ochrony powietrza w Polsce, który obecnie w głównej mierze oparty jest na implementacji Dyrektywy CAFE oraz Dyrektywy 2004/107/WE bazuje na poziomach dopuszczalnych i docelowych dla niektórych substancji w powietrzu ( w tym przede wszystkim: dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, pyłach zawieszonych PM10 i PM2.5 oraz benzo(a)pirenu) oraz poziomach alarmowych i informowania dla niektórych substancji w powietrzu, których nawet krótkotrwałe przekroczenie może powodować zagrożenie dla zdrowia ludzi.
Szczegółowe poziomy wartości dopuszczalny i docelowych oraz poziomy alarmowe i informowania określono w Rozporządzeniu w sprawie poziomów niektórych substancji w powietrzu.
Jako przykład można wskazać, że ze względu na ochronę zdrowia ludzi i ochronę roślin wprowadzono następujące wartości dopuszczalne stężeń substancji w powietrzu:

Istotnym elementem systemu ochrony powietrza jest jego ocena oraz stały monitoring, prowadzony w ramach państwowego monitoringu środowiska.
Oceny jakości powietrza dokonuje się w strefach określonych jako:
- aglomeracja o liczbie mieszkańców większej niż 250 tysięcy,
- miasto o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy,
- pozostały obszar województwa, niewchodzący w skład miast o liczbie mieszkańców większej niż 100 tysięcy oraz aglomeracji.