WATER FRAMEWORK DIRECTIVE

SCHMUCKBILD + LOGO

INHALT

BREADCRUMB

D-Ustawa Prawo wodne z 2017 r.
5-Korzystanie z wód Kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej!, usługi wodne, wody wykorzystywane do kąpielisk

 

5.4-Usługi wodne

Z kolei usługi wodne polegają na zapewnieniu gospodarstwom domowym, podmiotom publicznym oraz podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą możliwości korzystania z wód w zakresie wykraczającym poza zakres powszechnego korzystania z wód, zwykłego korzystania z wód oraz szczególnego korzystania z wód (art. 35 ust. 1 ustawy). Dostęp do usług wodnych zapewnia się na zasadach określonych w przepisach ustawy (art. 35 ust. 2 ustawy). Zasadnicze znaczenie dla ustalenia zakresu usług wodnych ma katalog usług wodnych zawarty w art. 35 ust. 3 ustawy Kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej!.

Jak podkreślono, pojęcie usług wodnych wprowadziło wyłom w dotychczasowym podziale korzystania z wód na powszechne, zwykłe i szczególne. W literaturze przyjmuje się, że usługi wodne „należy uznać za rodzaj korzystania ze środowiska” Kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej!, za czwartą kategorię „«użytkowania» (zamiast «korzystania z») wód powierzchniowych i wód podziemnych” Kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej!.

Korzystanie z usług wodnych wiąże się z obowiązkiem uiszczania opłat, co służy wdrożeniu odnośnych postanowień Ramowej Dyrektywy Wodnej i jest wyrazem zasady gospodarowania wodami dotyczącej zwrotu kosztów usług wodnych, uwzględniających koszty środowiskowe i koszty zasobowe oraz analizę ekonomiczną (art. 9 ust. 3 ustawy).

5.5-Wody wykorzystywane do kąpielisk

Ustawa Prawo wodne w Dziale II (Korzystanie z wód) zawiera także regulacje dotyczące wód wykorzystywanych do kąpielisk.

Przepisy Rozdziału 2 Działu II ustawy (Wody wykorzystywane do kąpieli) wdrażają dyrektywę dotyczącą zarządzania jakością wody w kąpieliskach (dyrektywa 2006/7), której przedmiotem jest kontrolowanie i klasyfikacja jakości wody w kąpieliskach, zarządzanie jakością wody w kąpieliskach oraz udostępnianie społeczeństwu informacji na temat jakości wody w kąpieliskach. Celem wspomnianej dyrektywy jest natomiast ochrona i poprawa środowiska oraz ochrona zdrowia ludzkiego.

W związku z tym ustawa nakłada szereg obowiązków, przede wszystkim na organy gmin, organizatorów kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli, lecz także na inne organy, w tym organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które zajmują się m.in. zapewnieniem odpowiedniej jakości wody w kąpieliskach oraz miejscach okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli, udostępnianiem informacji o jakości wody, a także podejmowaniem działań „naprawczych” czy wprowadzaniem zakazu kąpieli.

5.6-Kąpielisko

Przez kąpielisko rozumie się „wyznaczony przez radę gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, pod warunkiem że w stosunku do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli; kąpieliskiem nie jest: pływalnia, basen pływacki lub uzdrowiskowy, zamknięty zbiornik wodny podlegający oczyszczaniu lub wykorzystywaniu w celach terapeutycznych, sztuczny, zamknięty zbiornik wodny, oddzielony od wód powierzchniowych i wód podziemnych” (art. 16 pkt 22 ustawy).

Rada gminy corocznie, w terminie do 20 maja danego roku, w drodze uchwały określa sezon kąpielowy (art. 37 ust. 1 ustawy). W tym samym terminie i też corocznie w drodze uchwały wspomniany organ określa wykaz kąpielisk na terenie gminy lub na polskich obszarach morskich przyległych do danej gminy, zgodnie z opisaną w art. 37 PW procedurą.

Kąpieliska są rejestrowane w prowadzonej i aktualizowanej przez organ gminu ewidencji kąpielisk, mają być odpowiednio oznakowane i spełniać wymagania w zakresie jakości wody, która powinna być systematycznie badana i oceniana (zob. art. 38, art. 41, art. 45 ustawy, a także art. 344 -345 ustawy).

Funkcjonowanie kąpielisk zależne jest od klasyfikacji jakości wody (art. 47 i art. 344). Klasyfikacja wody w kąpieliskach obejmuje cztery kategorie: niedostateczna, dostateczna, dobra lub doskonała.

Jakość wody w kąpielisku powinna spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 rw sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli.

5.7-Miejsce okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli

Miejscem okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli jest wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych niebędący kąpieliskiem (art. 16 pkt 28 ustawy). Jego utworzenie może mieć miejsce w przypadku, gdy nie jest uzasadnione utworzenie kąpieliska (art. 39 ust. 1 ustawy), co „ułatwia gminie wykonywanie zadań z zakresu gospodarki wodnej poprzez brak konieczności tworzenia kąpielisk w sytuacji nie spełniania wymagań określonych przepisami” Kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej!. Ta forma zarządzania zasobami wodnymi nie powinna być jednak nadużywana Kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej!.

Ustawa odrębnie reguluje procedurę tworzenia (zgłoszenie) miejsc okazjonalnego wykorzystywania wody do kąpieli (art. 39 i 40 ustawy). Miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli, podobnie jak kąpieliska, są rejestrowane w prowadzonej i aktualizowanej przez organ gminy ewidencji kąpielisk, mają być odpowiednio oznakowane i spełniać wymagania w zakresie jakości wody, która poddawana jest ocenie (zob. art. art. 40, 41, 42, 43, 45, 47 ustawy).

Jakość wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli powinna spełniać wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 rw sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli. Gwarancją są tu obowiązki w zakresie oceny i badania wody czy kontroli urzędowej i wewnętrznej kąpielisk (art. 344 ustawy).

5.8-Bezpieczeństwo

Kwestie bezpieczeństwa osób korzystających z kąpielisk i miejsc wykorzystywanych do kąpieli reguluje ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych Kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej!.