Artenschutz im EU-Naturschutzrecht

SCHMUCKBILD + LOGO

INHALT

BREADCRUMB

3. Sugu aizsardziba saskana ar Dzivotnu direktivu
Ipašas aizsardzibas sistema (Dzivotnu direktivas 12.—16. pants)

 

Dzivotnu direktivas 12. lidz 16. panta merkis ir visa dalibvalstu teritorija ieviest un istenot ipašu aizsardzibas režimu attieciba uz Dzivotnu direktivas IV pielikuma a) punkta uzskaititajam dzivnieku sugam.

12. un 13. panta paredzeti pasakumi, ar kuriem jaizveido ipašas aizsardzibas sistema attieciba uz floru un faunu, kas uzskaitita Direktivas IV pielikuma.

12. punkts:
  1. Dalibvalstis veic nepieciešamos pasakumus, lai IV pielikuma a) dala uzskaititajam dzivnieku sugam to dabiskas izplatibas areala izveidotu stingras aizsardzibas sistemu, aizliedzot:
    (a) mineto sugu ipatnu visu veidu apzinatu gustišanu vai nonavešanu savvala;
    (b) mineto sugu ipatnu apzinatu traucešanu, jo ipaši to vairošanas, mazulu attistibas, ziemas gulas un migraciju laika;
    (c) apzinatu postišanu vai olu vakšanu savvala;
    (d) vairošanas vai atputas vietu noplicinašanu vai iznicinašanu.
  2. Attieciba uz minetajam sugam dalibvalstis aizliedz savvala iegutu ipatnu turešanu, transportešanu un pardošanu vai apmainu, un to piedavašanu pardošanai vai apmainai, iznemot gadijumus, kad ipatnis likumigi ieguts pirms šis direktivas ieviešanas.
  3. Ša panta 1. punkta a) un b) apakšpunkta un 2. punkta minetos aizliegumus piemero visa to dzivnieku dzives cikla, uz kuriem attiecas šis pants.
  4. Dalibvalstis izveido sistemu, lai kontroletu IV pielikuma a) dala uzskaitito dzivnieku sugu ipatnu nejaušas sagustišanas un nonavešanas gadijumus. Nemot vera savakto informaciju, dalibvalstis veic turpmaku izpeti vai piemero aizsardzibas pasakumus, kas vajadzigi, lai nodrošinatu to, ka nejaušas sagustišanas un nonavešanas gadijumiem nav butiska negativa ietekme uz attiecigajam sugam.

Dzivotnu direktivas 12. panta 1. punkts aizliedz apzinatu dzivnieku sugu, kam nepieciešama ipaša aizsardziba, apzinatu nonavešanu vai sagustišanu. Attiecigas sugas ir uzskaititas Direktivas IV pielikuma. Turklat ir aizliegta apzinata traucešana, apzinata olu iznicinašana vai vakšana savvala, vairošanas vai atputas vietu noplicinašana vai iznicinašana. Direktivas otrais punkts aizliedz aizsargajamo sugu turešanu vai tirdzniecibu ar tam.

Šis regulas 12. panta 1. punkta noteikto aizliegumu merkis ir panakt dzivnieku sugu ipašu aizsardzibu Click here for more information!. Tadel 12. panta noteiktajai aizsardzibas shemai jabut pietiekamai efektivai, lai noverstu iejaukšanos aizsargajamo dzivnieku sugu un, jo ipaši, to dzivotnu aizsardziba.

Ipašas aizsardzibas sistema paredz saskanotu un koordinetu preventivu pasakumu pienemšanu. Citiem vardiem sakot, dalibvalstis nevar palikt pasivas, bet tam ir japanak izvairišanas no apzinatas dzivnieku sugu sagustišanas vai nonavešanas, ka ari no dzivnieku sugu vairošanas vai atputas vietu bojašanas vai iznicinašanas. Click here for more information!

EST ir atzinusi, ka 12. panta 1. punkta d) apakšpunkta minetas darbibas ir ne tikai tišas darbibas, bet ari ietver neapzinatas darbibas Click here for more information!. Neierobežojot direktivas 12. panta 1. punkta d) apakšpunkta noteikto aizliegumu, attiecinot to tikai uz apzinatam darbibam, ka tas ir noticis attieciba uz 12. panta 1. punkta a) —c) apakšpunkta minetajam darbibam, Savienibas likumdevejs ir pieradijis savu nodomu pieškirt audzešanas vietam vai atputas vietam lielaku aizsardzibu pret darbibam, kas izraisa to noplicinašanos vai iznicinašanu. Click here for more information!

Attieciba uz 12. panta 1. punkta teritorialo darbibas jomu šaja noteikuma paredzeta aizsardziba principa neietver nekadus ierobežojumus vai robežas, ka rezultata dzivnieku sugas savvalas ipatnis, kas mitinas tuvu cilveku apdzivotajai vietai vai škerso šadas teritorijas vai izmanto tas vai cilveku raditos resursus, lai barotos, nav uzskatams par dzivnieku, kas ir atstajis ta “dabisko izplatibas arealu”. Lieta C-88/19 Alian?a pentru combaterea abuzurilor EST apstiprinaja, ka ipašas aizsardzibas sistema, kas noteikta attieciba uz šis Direktivas IV pielikuma a) punkta uzskaititajam sugam, piemeram, vilkiem, attiecas ari uz ipatniem, kas atstaj savu dabisko dzivotni un klaino cilveku apdzivotas vietas. Ciktal tas attiecas uz aizsargajamam dzivnieku sugam, kuras, tapat ka vilks, atrodas plašas teritorijas, jedziens “dabiskais izplatibas areals” ir lielaks par geografisko telpu, kura pastav butiskie fizikalie vai biologiskie elementi to dzivei un reprodukcijai, un tapec tas atbilst geografiskajai telpa, kura atrodas attieciga dzivnieku suga vai kur ta izplatas savas dabiskas uzvedibas ietvaros.

Turklat aizsardzibas režimu piemero atputas un vairošanas vietam pat tad, ja dzivnieki vairs tas neizmanto, bet var atgriezties tur. Lieta C-477/19 Magistrat der Stadt Wien Tiesa nosprieda, ka šaja noteikuma minetais termins “atputas vietas” ietver ari atputas vietas, kuras vairs neizmanto kada no aizsargajamam dzivnieku sugam, kas uzskaititas IV pielikuma a) punkta, piemeram, Cricetus cricetus (Eiropas kamis), ja pastav pietiekami liela varbutiba, ka ši suga atgriezisies šadas vietas, kas ir japarbauda iesniedzejtiesai. Tadel iesniedzejtiesai ir japrecize, vai pastav iespeja, ka grauzeji atgriezisies.