Organizacje ekologiczne (organizacje pozarządowe)
Poprzednia działalność (historia organizacji pozarządowej) i inne kryteria
W wyroku w sprawie Djurgården-Lilla Värtans Miljöskyddsförening (C-263/08) TSUE stwierdził również, że "dyrektywa 85/337 nie dotyczy wyłącznie przedsięwzięć o zasięgu regionalnym lub krajowym, lecz również przedsięwzięć o węższym zakresie, którymi lepiej się mogą zająć stowarzyszenia lokalne. Tymczasem, jak wskazuje rzecznik generalny w pkt 78 swojej opinii, rozpatrywany przepis prawa szwedzkiego w istocie pozbawia stowarzyszenia lokalne wszelkiego prawa do odwołania się na drodze sądowej" (pkt 50). Wniosek ten jest istotny w odniesieniu do ustawodawstwa krajowego, które wymaga, aby organizacje pozarządowe działały na określonym terytorium.
Warunek określonego czasu trwania wcześniejszej działalności stowarzyszeń ekologicznych może sam w sobie nie być sprzeczny z rozporządzeniem UE w sprawie udziału społeczeństwa lub z Konwencją z Aarhus, chociaż nie odpowiada on szerokiemu dostępowi społeczeństwa. W tym względzie decydujące znaczenie ma długość wymaganej wcześniejszej działalności, inne warunki udziału społeczeństwa, a także sytuacja w danym państwie członkowskim. Warto wziąć pod uwagę, że według Komitetu ds. Przestrzegania Konwencji z Aarhus zagraniczne lub międzynarodowe stowarzyszenia ochrony środowiska, które wyrażają zainteresowanie sprawą, również mieszczą się w definicji art. 2 ust. 4 i 5 Konwencji z Aarhus (sprawa Ukrainy ACCC/C/2004/3 i ACCC/S/2004/1; ECE/MP.PP/C.1/2005/2/Add.3, pkt 26), co należy wziąć pod uwagę przy ocenie warunków dostępu do wymiaru sprawiedliwości w danym państwie członkowskim.
W praktyce niektóre państwa członkowskie wymagają, aby organizacje pozarządowe spełniały dodatkowe kryteria kwalifikujące je do uzyskania legitymacji. Mogą one odnosić się do niezależności lub charakteru non-profit organizacji pozarządowej lub jej odrębnej osobowości prawnej na mocy prawa krajowego. Alternatywnie, mogą one dotyczyć organizacji pozarządowej, która wykaże, że posiada solidną podstawę finansową do realizacji celu promowania ochrony środowiska. Mogą też obejmować minimalny okres istnienia przed przyznaniem legitymacji. W tym kontekście należy ponownie pamiętać o rozumowaniu TSUE w wyroku w sprawie Djurgården-Lilla Värtans Miljöskyddsförening (C-263/08): "Wreszcie system taki z racji swej natury prowadziłby do filtrowania odwołań w sprawach dotyczących środowiska, co jest sprzeczne z duchem rzeczonej dyrektywy, która – jak wskazano w pkt 33 niniejszego wyroku – ma na celu zapewnienie wprowadzenia w życie konwencji z Aarhus" (pkt 51 ostatnie zdanie).
Ustanowienie kryteriów udziału organizacji ekologicznych w ochronie środowiska powinno być zatem poprzedzone przynajmniej analizą faktycznego w zakresie korzystania z prawa udziału zainteresowanej społeczności na poziomie kontroli sądowej, aby sprawdzić, ile organizacji ekologicznych zostanie dotkniętych restrykcyjną regulacją i w jakim stopniu zostanie utrzymany dostęp do ochrony sądowej.