2. Tiesu pieejamība ES tiesību jomā — dalībvalstu līmenī
Izmaksas un savlaicīgums
Attiecībā uz izmaksām, kas saistītas ar vides lietu izskatīšanu tiesās, dalībvalstīm jānodrošina, ka izskatīšanas tiesā procedūras, lai apstrīdētu lēmumus, darbības un bezdarbību saistībā ar ES tiesību aktiem vides jomā nav tik pārmērīgi dārgas, ka tās rada potenciāli būtisku kavēkli šo tiesību izmantošanai. Tādējādi izmaksu režīms ir jāveido tā, lai garantētu, ka ES piešķirtās tiesības var efektīvi īstenot.
Jēdziens “ne pārmērīgi dārgs” attiecas uz visām izmaksām, kas saistītas ar dalību procedūrā, tostarp finanšu garantijām, ko prasītājam lūdz sniegt, un attiecas uz visiem tiesas procesa posmiem. Pamatojoties uz to, prasītājam ir jābūt saprātīgai prognozējamībai gan attiecībā uz to, vai viņam ir jāsedz tiesvedības, kurā viņš iesaistās, izmaksas, gan šo izmaksu summu .
Attiecībā uz principa “zaudētājs maksā” piemērošanu un citu izmaksu sadales pieeju, ko īsteno valstu tiesas, lemjot par izmaksām, EST ir uzsvērusi, ka jāņem vērā gan subjektīvie, gan objektīvie aspekti, piemēram, attiecīgās personas finansiālais stāvoklis, potenciāls vieglprātīgs prasījuma raksturs tā dažādos posmos, attiecīgo likumu un procedūru sarežģītība. Galvenais mērķis ir garantēt, ka tiesvedības izmaksas nav objektīvi nepamatotas. Attiecībā uz principa “zaudētājs maksā” piemērošanu var izrādīties lietderīga izmaksu sadales pieeja, kas ietver izmaksu ierobežošanu. Proti, EST aplūkoja jautājumu par izmaksu ierobežošanas sistēmu lietā Komisija vs. Apvienotā Karaliste, norādot, ka, principā, tiesai, kura izskata lietu, ir iespēja izdot aizsardzības rīkojumu par izmaksām, kas nodrošina lielāku paredzamību attiecībā uz tiesvedības izmaksām un veicina atbilstību prasībai par pārmērīgu izmaksu novēršanu . Tomēr ir pierādīts, ka vairākas dalībvalstu esošo izmaksu ierobežošanas sistēmu īpatnības neatbilst pra ībai nodrošināt, lai izmaksas nebūtu nesamērīgi augstas.
Domājot par procedūru savlaicīgumu un efektivitāti, dalībvalstīm ir tiesības pieprasīt, lai prasītāji vides jautājumos iesniegtu pieteikumu par izskatīšanu tiesā noteiktā, pamatotā termiņā. Lietā Stadt Wiener Neustadt EST apstiprināja, ka tiesiskās noteiktības labad ir atbilstoši ES tiesību aktiem noteikt saprātīgus termiņus tiesvedības uzsākšanai . Tas aizsargā gan indivīdu, gan attiecīgo administratīvo iestādi.
Turklāt saskaņā ar Orhūsas konvencijas 9. panta 4. punktu dalībvalstīm ir jānodrošina, ka izskatīšanas tiesā procedūras tiek veiktas savlaicīgi. Izskatīšanas tiesā procedūru savlaicīgums ir galvenā garantija, ka izskatīšana tiesā būs efektīva. Vispārējs pienākums nodrošināt saprātīgu tiesvedības ilgumu ir noteikts arī Pamattiesību hartas 47. panta 2. punktā, kas atbilst Eiropas Cilvēktiesību konvencijas par tiesībām uz taisnīgu tiesu 6. panta 1. punktam.