4. Gaisa kvalitates plani (Direktivas Nr. 2008/50 23. pants)
Lai lautu ES Komisijai zinama mera ietekmet gaisa kvalitates planus, kas izstradati saskana ar 23. pantu, Direktiva tika noteikts veids, ka pieprasit dalibvalstis nosutit Komisijai detalizetu informaciju par piesarnojuma izcelsmi, pasakumiem, kas paredzeti, lai apturetu parmerigu piesarnojumu, iepriekšejiem pasakumiem gaisa kvalitates uzlabošanai un to efektivitati, ka ari paredzamajiem gaisa kvalitates plana pasakumu panakumiem, tostarp ilgtermina ietekmi. Sanemot šo informaciju, Eiropas Komisija spej novertet, vai plans iespejami driz laus samazinat gaisa piesarnojumu, vai gaisa piesarnojuma tendences lauj izteikt optimistiskas prognozes, vai ir vajadzigi citi pasakumi, lai noverstu gaisa piesarnojuma parsniegumu.
Eiropas Komisijai un dalibvalstij var but atškirigas prasibas attieciba uz to, ko nozime “pec iespejas isaks” parsnieguma periods, šada gadijuma Komisijai nav tiesibu saisinat atbilstibas kavejumu vai pieprasit attiecigajai dalibvalstij pašai saisinat atbilstibas terminu. Ta vieta vieniga iespeja, ko Komisija var izmantot, ir uzsakt tiesvedibu pret dalibvalsti saskana ar Liguma par Eiropas Savienibas darbibu (LESD) 258. pantu, kas galu gala var beigties ES Tiesa
. ES Tiesa pasludina deklarejošu spriedumu, kura norada - ja Komisijas prasiba tiek apmierinata - ka dalibvalsts nav ieverojusi savus pienakumus saskana ar ES tiesibu aktiem, jo konkretais gaisa kvalitates plans nav ticis izstradats vai nav lavis saglabat parsnieguma periodu pec iespejas isaku.
Tada pati procedura ir piemerojama, ja Komisija uzskata, ka veiktie pasakumi nav pietiekami, lai samazinatu gaisa piesarnojumu, ka zona, uz kuru attiecas plans, nav labi identificeta vai ka plana paredzeti parak daudz iznemumu emisijas ierobežojumiem. Visos šados gadijumos Komisija nav citu iespeju, ka vien pielietot LESD 258. panta paredzeto proceduru, ja ta neizdodas parliecinat dalibvalsti vai atbildigas iestades uzlabot planu.
Citi aspekti padara šo LESD 258. panta proceduru apgrutinošu: Eiropas Komisijai ir javeršas pret dalibvalsti pat tad, ja tikai viens atsevišks vietejais gaisa kvalitates plans neatbilst tiesibu aktu prasibam. Turklat LESD 258. panta paredzeta procedura ilgst videji apmeram cetrus gadus. Šaja perioda nav paredzeti nekadi tiesiskas aizsardzibas lidzekli, kas nozime, ka tiks piemerots nepietiekamais gaisa kvalitates plans. ES Tiesas spriedums ir deklarativs spriedums, kura, piemeram, noradits, ka dalibvalsts X nav izpildijusi savus pienakumus saskana ar LESD, jo gaisa kvalitates plans aglomeracija Z neatbilst ES likumu prasibam.
Šados apstaklos ir acimredzams, ka Komisija divreiz apsvers, vai tai butu jauzsak procedura pret dalibvalsti, ja viena vai vairakos vietejos gaisa kvalitates planos parsniegšanas periods nav ticis saglabats pec iespejas isaks vai nav bijis pietiekams attieciba uz veiktajiem pasakumiem. Komisijas ricibas brivibu sakt vai nesakt proceduras saskana ar LESD 258. pantu nevar kontrolet Eiropas Savienibas Tiesa vai jebkura cita tiesa, un dalibvalstu valsts iestažu vai spiediena grupu, piemeram, automobilu ražošanas nozares, spiediens var ietekmet Komisijas lemumu. Patiešam, kopš 1980. gada gaisa kvalitates plani ir dala no ES instrumentiem, lai ierobežotu gaisa piesarnojumu ES tiesibu aktos noteiktajas robežas; tomer Eiropas Komisija nav iesniegusi nevienu lietu Eiropas Savienibas Tiesa saistiba ar gaisa kvalitates plana prasibu neieverošanu kada dalibvalsti.
2013. gada Eiropas Komisija pazinoja : “Šobrid vairak neka trešdala ES gaisa kvalitates parvaldibas zonu tiek parsniegtas suspendetas vielas robežvertibas (PM10) un ceturtaja dala - slapekla dioksida (NO2) robežvertibas. 17 dalibvalstim pašlaik piemero pienakumu neizpildes proceduras attieciba uz PM10 neatbilstibu”. Kopš ta laika situacija var but pasliktinajusies, jo kopš 2015. gada 1. janvara atbilstibas atlikšana saskana ar Direktivas Nr. 2008/50 22. pantu vairs nav atlauta un taja paša laika PM2.5 robežvertiba kluva saistoša visam dalibvalstim.
Direktivas Nr. 2008/50 26. panta paredzets, ka dalibvalstis “pienacigi un savlaicigi” informe sabiedribu par gaisa kvalitates planiem, kas izstradati saskana ar 23. pantu. Tomer nekas nav teikts, kas notiek, kad saistošas robežvertibas tiek parsniegtas, bet gaisa kvalitates plana izstrade tiek aizkaveta vai izlaista.
Kopuma daudz kas ir atkarigs no dalibvalstu un atbildigo vietejo iestažu politiskas gribas, vai gaisa kvalitates plani ir efektivi, atri samazina gaisa piesarnojumu lidz vajadzigajam robežvertibam un nodrošina ilgtermina risinajumus gaisa piesarnojuma problemai attiecigaja zona vai attiecigaja aglomeracija. ES lidzekli, lai nodrošinatu efektivu gaisa kvalitates planu pienemšanu, ir diezgan ierobežoti.