D-Rejon zlewni, informacja i udzial spoleczenstwa
1-Obszar dorzecza
Panstwa czlonkowskie musza okreslic obszary dorzeczy znajdujace sie na ich terytorium, a takze wskazac odpowiednie wlasciwe wladze w kazdym obszarze dorzecza (1). „Sukces" RDW zalezy nie tylko od "scislej wspólpracy i spójnego dzialania na poziomie Wspólnoty, Panstw Czlonkowskich i lokalnym"
; zalezy on równiez od "informacji, konsultacji i zaangazowania spoleczenstwa"
(2).
1-Obszar dorzecza
Panstwa czlonkowskie musza okreslic obszary dorzeczy znajdujace sie na ich terytoriach . Obszary te sa grupowane w obszary dorzeczy (art. 2 ust. 15 i art. 3 ust. 1). To wlasnie na poziomie takich obszarów dorzeczy powinno odbywac sie zarzadzanie zasobami wodnymi i jest to innowacja wprowadzona przez RDW. Odpowiednie ustalenia administracyjne dla stosowania zasad RDW musza byc zatem dokonywane indywidualnie w kazdym obszarze dorzecza (art. 3 ust. 2), aczkolwiek w sposób skoordynowany w kazdym takim dorzeczu i w odniesieniu do calosci (art. 3 ust. 4).

Dorzecza obejmujace terytorium wiecej niz jednego panstwa czlonkowskiego powinny byc przypisane do miedzynarodowego obszaru dorzecza, w odniesieniu do którego powinna istniec wspólpraca miedzypanstwowa. Kazde z panstw czlonkowskich jest zobowiazane do dokonania odpowiednich ustalen administracyjnych w czesci kazdego miedzynarodowego obszaru dorzecza lezacego na jego terytorium (art. 3 ust. 3). W praktyce obowiazek koordynacji jest w duzym stopniu spelniony przez istnienie wczesniejszych struktur wynikajacych z umów miedzynarodowych (takich jak Miedzynarodowa Komisja Ochrony Renu i Miedzynarodowa Komisja Ochrony Mozy . W przypadku obszarów dorzeczy wykraczajacych poza terytorium Wspólnoty, panstwa czlonkowskie sa zobowiazane jedynie, oprócz stosowania zasad dyrektywy na swoich terytoriach, do podjecia staran o ustanowienie wlasciwej koordynacji z odpowiednimi panstwami trzecimi (art. 3 ust. 5).
