C-Kierunki ochrony wód i polaczone podejscie do zrzutów
1-Pewne niuanse dotyczace wód powierzchniowych i podziemnych
Szczególowe cele jakosciowe pozwalajace na takie scharakteryzowanie czesci wód odzwierciedlaja zarówno zapobieganie zanieczyszczeniom, jak i dazenie do osiagniecia "dobrego" stanu wód z pewnymi niuansami dla wód powierzchniowych i podziemnych. Jak wspomniano powyzej, zanieczyszczenie wód podziemnych jest przedmiotem dyrektywy 2006/118/WE w sprawie ochrony wód podziemnych przed zanieczyszczeniem i pogorszeniem ich stanu, a strategia w odniesieniu do zanieczyszczenia wód powierzchniowych zostala okreslona w dyrektywie 2008/105/WE w sprawie srodowiskowych norm jakosci w dziedzinie polityki wodnej.
Cel, który nalezalo osiagnac do 2015 r., polegal w przypadku wód podziemnych na dobrym stanie ilosciowym i chemicznym (art. 2 pkt 20 RDW). Wspomniana wyzej dyrektywa 2006/118/WE ustanawia kryteria i procedury pozwalajace na okreslenie stanu chemicznego wód podziemnych. Kryteria te nazywane sa "normami jakosci wód podziemnych" i stanowia "normy jakosci srodowiska" do celów RDW. Uznaje sie, ze czesc wód podziemnych ma dobry stan chemiczny w kilku sytuacjach. Po pierwsze, jest to oczywiscie przypadek, gdy normy jakosci i wartosci graniczne sa spelnione. Po drugie, dobry stan chemiczny moze byc równiez ustalony w drodze "odpowiedniego badania", które potwierdza miedzy innymi, ze stezenia znajdujacych sie w niej zanieczyszczen nie stanowia istotnego zagrozenia dla srodowiska ani nie powoduja intruzji soli lub innych zanieczyszczen do czesci wód podziemnych. Ponadto nie moga one uniemozliwiac osiagniecia odpowiednich celów ani powodowac znacznego obnizenia jakosci ekologicznej lub chemicznej, ani tez powodowac istotnych szkód w ekosystemach ladowych zaleznych bezposrednio od czesci wód podziemnych. Zdolnosc danej czesci wód do podtrzymywania dzialalnosci czlowieka nie moze byc równiez "znaczaco pogorszona przez zanieczyszczenie" (art. 4 ust. 2 i zalacznik III). Panstwa czlonkowskie musza wdrozyc srodki niezbedne do "odwrócenia wszelkich znaczacych i trwalych tendencji wzrostowych stezenia jakiegokolwiek zanieczyszczenia, wynikajacych z wplywu dzialalnosci czlowieka" na wody podziemne. Przewidziano równiez zapobieganie lub ograniczenie doplywu zanieczyszczen do wód podziemnych w celu zwalczania niekorzystnego wplywu na wszystkie czesci wód podziemnych (art. 4 ust. 1).
W przypadku jednolitych czesci wód powierzchniowych cel na 2015 r. polegal na tym, aby zarówno ich stan ekologiczny, jak i stan chemiczny byl "co najmniej «dobry»" (art. 2 ust. 18). Wody wykorzystywane do poboru wody pitnej lub przeznaczone do takiego wykorzystania w przyszlosci musza spelniac wymogi dla jednolitych czesci wód powierzchniowych (art. 7 ust. 3). Panstwa czlonkowskie musza wdrozyc niezbedne srodki, aby zapobiec pogorszeniu sie stanu wszystkich czesci wód powierzchniowych, w szczególnosci w celu stopniowego zmniejszenia zanieczyszczenia substancjami priorytetowymi oraz zaprzestania lub stopniowego wyeliminowania emisji, zrzutów i strat priorytetowych substancji niebezpiecznych (art. 4 ust. 1 lit. a) pkt iv)). Wspomniana wyzej dyrektywa 2008/105/WE ustanawia normy jakosci dla zanieczyszczen, których zmniejszenie lub wyeliminowanie jest priorytetem.