WATER FRAMEWORK DIRECTIVE

SCHMUCKBILD + LOGO

INHALT

BREADCRUMB

B-Kluczowe szczególne zobowiazania panstw czlonkowskich: Charakterystyka, rejestr obszarów chronionych, programy i ceny wody
1-Charakterystyka i obserwacja zbiorników wodnych

 

Zgodnie z RDW, panstwa czlonkowskie musza opracowac i wdrozyc srodki niezbedne do osiagniecia celów ogólnych oraz spelnic obowiazek zapobiegania pogorszeniu i obowiazek poprawy jakosci czesci wód. Trzy kluczowe zobowiazania szczególowe sa przedmiotem zainteresowania w niniejszej czesci B. Oprócz ustalania cen wody, które jest jedna z nowosci wprowadzanych przez RDW (4), panstwa czlonkowskie musza scharakteryzowac swoje dorzecza (1), przyjac plany zarzadzania i programy dzialan (2) oraz ustanowic rejestr obszarów chronionych (3).

1-Charakterystyka i obserwacja zbiorników wodnych

Nalezy dokonac wstepnej oceny sytuacji kazdego obszaru dorzecza, okreslonego przez Panstwa Czlonkowskie, w celu umozliwienia skutecznego wdrozenia dzialan merytorycznych: analiza cech charakterystycznych dorzeczy i wplywu dzialalnosci czlowieka, inwentaryzacja emisji, uwolnien i strat substancji zanieczyszczajacych, których redukcja lub eliminacja z wód powierzchniowych jest priorytetem i które sa przedmiotem norm jakosci, jak równiez ich stezenia w osadach lub w faunie i florze, w zaleznosci od przypadku (art. 5).
W zalaczniku II przewidziano, ze po wstepnej charakterystyce czesci wód konieczna jest dalsza charakterystyka dla czesci wód, które zostaly okreslone jako zagrozone nieosiagnieciem celów, w celu dokonania bardziej precyzyjnej oceny znaczenia takiego zagrozenia i identyfikacji srodków wymaganych na mocy art. 11. W sprawie C-559/19 Komisja twierdzi, ze Królestwo Hiszpanii nie ustanowilo takiej dalszej charakterystyki w planie hydrologicznym dorzecza Gwadalkiwiru (2009-2015) oraz ze charakterystyka ta byla niepelna w planie hydrologicznym dorzecza Gwadalkiwiru (2015-2021). Jak podkreslil Trybunal, "charakterystyka czesci wód podziemnych musi byc sporzadzona przed opracowaniem planu zarzadzania" Kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej!. Biorac pod uwage wszystkie dokumenty przedlozone Trybunalowi, Trybunal stwierdzil, ze bezsporne bylo, ze ryzyko zlego stanu ilosciowego danych czesci wód podziemnych "istnialo i ze nie mozna go wykluczyc" Kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej!. W zwiazku z tym Trybunal stwierdzil, ze "Królestwo Hiszpanii uchybilo zobowiazaniom ciazacym na nim na mocy art. 5 dyrektywy 2000/60, nie wskazujac w planie hydrologicznym basenu Guadalquivir (2009-2015) ryzyka, ze warstwa wodonosna Almonte-Marismas moze nie osiagnac celów ustanowionych w tej dyrektywie (...), a w konsekwencji nie przeprowadzajac dalszej charakterystyki na mocy pkt 2.2 zalacznika II" Kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej!. Podobnie Trybunal zauwazyl, ze plan hydrologiczny dorzecza Guadalquivir (2009-2015) nie uwzglednil presji wynikajacej z nielegalnego poboru wody oraz poboru na potrzeby zaopatrzenia miast. Plan ten nie zawieral równiez wzmianki, ze "nielegalny pobór wody zostal uwzgledniony przy okreslaniu presji wynikajacych z obszarów nawadnianych" Kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej!. Czy tez,, ze bez takiej bardziej precyzyjnej oceny stanu czesci wód podziemnych, "trudno jest okreslic, czy srodki ustanowione w celu osiagniecia dobrego stanu ilosciowego danych wód podziemnych, w szczególnosci srodki zwalczania nielegalnego poboru wody, sa odpowiednie" Kliknij tutaj, aby dowiedziec sie wiecej!. Trybunal stwierdzil równiez, ze Królestwo Hiszpanii uchybilo swoim zobowiazaniom wynikajacym z art. 5 RDW.

Analiza ekonomiczna uslug wodnych musi byc równiez przeprowadzona w odniesieniu do uslug zwiazanych ze szkodami lub negatywnym wplywem na srodowisko wodne (motyw 38 RDW), z uwzglednieniem dlugoterminowych prognoz podazy i popytu na wode w obszarze dorzecza oraz, w stosownych przypadkach, oszacowania wielkosci, ceny i kosztów zwiazanych z powierzchniami zwiazanymi z korzystaniem z wody, jak równiez odpowiednich inwestycji (zalacznik III). Wszystkie te analizy i przeglady zostana poddane przegladowi i w razie potrzeby uaktualnione najpózniej 13 lat po wejsciu w zycie RDW, a nastepnie co 6 lat (art. 5 ust. 2 RDW).
Zmiany stanu kazdej czesci wód musza byc nastepnie monitorowane w sposób systematyczny i porównywalny (motyw 36). Panstwa czlonkowskie musza zapewnic ustanowienie programów monitorowania stanu wód w kazdym obszarze dorzecza i w sposób wlasciwy dla kilku kategorii czesci wód (art. 7 ust. 1 i art. 8 ust. 1 RDW).